Jaki olej wybrać do smarowania łańcucha piły spalinowej?

Jaki olej wybrać do smarowania łańcucha piły spalinowej?

Stosowanie odpowiednich olejów jest obowiązkowe, by urządzenia działały poprawie, a zarazem bezpiecznie. Jeśli od początku zadbamy o wysoką jakość wybieranych płynów eksploatacyjnych możemy mieć pewność, że z piły będziemy korzystać przez długi czas. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie oleju i jaki olej do łańcucha piły wybrać? Zebraliśmy najważniejsze informacje, związane z wyborem płynów eksploatacyjnych do piły.

Oleje do łańcucha piły

Łańcuch piły spalinowej jest narażony na liczne uszkodzenia. Nic dziwnego, gdyż w trakcie pracy jest on poddawany bardzo dużym przeciążeniom. Łańcuch taki zużywa się mechanicznie, ale może się również zerwać się lub też zostać uszkodzony w wyniku tarcia czy korozji. Dlatego też niezwykle istotny jest proces smarowania piły łańcuchowej. Do smarowania piły stosować należy wyłącznie oleje wysokiej jakości. Dzięki stosownym dodatkom, łańcuch zyska wyjątkową ochronę i będzie pracował sprawniej i dłużej. Należy używać oleju bardzo świadomie, stawiając przede wszystkim na produkty, które doskonale poradzą sobie w trudnych warunkach. Do takich zalicza się np. wysoką temperaturę pracy. Taka ochrona łańcucha piły spalinowej przyczyni się z pewnością do wydłużenia jego żywotności, a w konsekwencji również zmniejszenia wydatków, związanych z wykorzystaniem urządzenia w różnego rodzaju pracach.

jaki olej do łańcucha piły

Jakie właściwości ma olej do piły łańcuchowej?

Stosowanie specjalnych olejów jest konieczne, by urządzenie działało sprawnie i było chronione przed korozją, ścieraniem i rdzą. Olej do smarowania piły zmniejsza tarcie oraz chroni łańcuch przed zerwaniem. Taki olej może pracować w wysokich temperaturach. Jest też lepki, dzięki czemu nie będzie usunięty przez szybko pracujący łańcuch. Warto zwrócić uwagę na te właśnie właściwości, gdyż olej musi być lepki. Mało lepki olej nie przyczyni się do smarowania pilarki w odpowiedni sposób. Tylko dobrej jakości oleje nie zostaną usunięte z układu podczas pracy. Należy również stawiać na olej dedykowany konkretnym urządzeniom by mieć pewność, że zadziała on prawidłowo, chroniąc je przed zużyciem w efektywny sposób.

jaki olej do piły spalinowej do łańcucha

Właściwy dobór oleju – na co zwrócić uwagę?

Jeśli dobierzemy olej nieprawidłowo, skutki pojawią się w najmniej oczekiwanym momencie. Nieprawidłowy wybór oleju zauważymy, obserwując np. pracę silnika. Zastosowanie oleju niskiej jakości zauważymy także na łańcuchu urządzenia. Jeśli będziemy używać piły z takim olejem, przy wysokich temperaturach z silnika maszyny zacznie wydobywać się dym. Dla właścicieli pił łańcuchowych niebieski dym jest znakiem, że piły potrzebują oleju lepszej jakości. Taki efekt pojawi się wówczas, gdy olej zostanie dobrany nieprawidłowo pod względem lepkości, jak i odporności na temperaturę. Do układu smarowania piły należy bowiem lać olej lepki oraz odporny na wysoką temperaturę. Jeśli ktoś w piłach łańcuchowych stosuje mało lepki olej, może spodziewać się rozchlapywania sporej ilości oleju podczas pracy urządzenia.

jaki olej do smarowania łańcucha piły

Który olej do smarowania łańcucha piły wybrać? Nasze propozycje

Piły to wydajne maszyny, dzięki którym możliwe jest wykonywanie ciężkiej pracy. Bez odpowiedniego oleju do piły spalinowej możemy jednak zapomnieć o długim i efektywnym używaniu urządzenia. Bez stosowania oleju silnikowego sprzęt bardzo szybko traci swoje wyjątkowe właściwości. Dobry olej do łańcucha piły łańcuchowej pozwoli maszynie pracować nawet w ciężkich warunkach, a nam cieszyć się jej mocą i możliwościami przez długi czas. Jaki olej stosować do łańcucha piły? Poznaj nasze subiektywne propozycje.

jaki olej do smarowania łańcucha

Pilarol Orlen – olej do smarowania łańcuchów

Pilarol to wysokiej jakości olej, przeznaczony do smarowania łańcucha piły spalinowej. Na ten specjalny olej składa się przede wszystkim olej mineralny głęboko rafinowany, a także specjalna mieszanka dodatków uszlachetniających sprawiająca, że ten rodzaj oleju wykorzystywany jest przez coraz większą liczbą użytkowników pił łańcuchowych. Znajduje się tutaj chociażby dodatek wiskozująco-depresujący, ale również i dodatek, poprawiający przyczepność oleju do łańcucha piły. Takie właściwości oleju sprawiają, że ma on wyjątkowe własności smarne. Wykazuje on również właściwości ochronne łańcucha piły, chroniąc go przed korozją i ścieraniem.

Stihl Forest Plus – olej do smarowania łańcucha tnącego

Olej Stihl to wybór tych, którzy poszukują najwyższej jakości oleju przeznaczonego do łańcucha piły. Jest to całoroczny olej, stworzony na bazie olejów mineralnych. Producenci oleju zapewniają, że nie ulega on żywicznieniu, nawet jeśli przestoje są wyjątkowo długie. W przypadku oleju Stihl, przydatność do użycia wynosi nawet 3 lata, jeśli będzie on przechowywany w odpowiednich warunkach i w szczelnie zamkniętym pojemniku.

olej do łańcucha piły spalinowej

Ekomax Eko-Pil- olej do łańcuchów pił mechanicznych

Produkty Ekomax to oleje biodegradowalne. Nadają się one do konserwacji i smarowania łańcucha pił mechanicznych oraz prowadnic pilarek. Jego właściwości wydłużają w znaczący sposób żywotność urządzeń.

Chain Oil – olej Husqvarna do smarowania łańcucha tnącego

Jest to kolejny całoroczny olej, którego podstawę stanowią oleje mineralne wysokiej jakości. Dzięki niemu spalinowa piła łańcuchowa może pracować wydajnie niezależnie od pory roku Jest również chroniona przed korozją i ścieraniem. Specjalne składniki wydłużają znacząco żywotność łańcucha piły, chroniąc go przed rdzą i zużyciem mechanicznym.

olej do smarowania łańcucha piły spalinowej

Czy zwykły olej silnikowy nadaje się do smarowania łańcucha piły?

Zarówno olej silnikowy, jak i inne smary do samochodu nie są dobrym pomysłem w przypadku łańcucha piły łańcuchowej. Należy tutaj bowiem stosować dedykowane środki i płyny eksploatacyjne.

Czym smarować łańcuch pilarki?

Do łańcucha piły łańcuchowej należy używać czystego oleju, którego przeznaczeniem jest smarowanie układu tnącego. Należy natomiast zrezygnować z produktów, przeznaczonych do innych celów lub też z olejów już przepracowanych.

Jak sprawdzić smarowanie łańcucha w pile?

Aby sprawdzić smarowanie łańcucha należy uruchomić urządzenie, upewniając się jednak, że hamulec łańcucha został wyłączony. Obroty silnika należy zwiększyć tuż przed pniem drzewa. Jeśli olej smarujący łańcuch działa prawidłowo, na pniu pojawią się jego ślady.

2 thoughts on “Jaki olej wybrać do smarowania łańcucha piły spalinowej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × trzy =