Jak nauczyć dorosłego kota korzystać z kuwety? Szybki poradnik

Jak nauczyć dorosłego kota korzystać z kuwety? Szybki poradnik

Umiejętność korzystania z kuwety to jedna z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć każdy kot, mieszkający w warunkach domowych. Nie jest to zależne od tego czy wychodzi on na zewnątrz, czy przebywa wyłącznie w pomieszczeniach. Trening warto zacząć odpowiednio szybko, gdyż nauka korzystania z kuwety u małego kociaka z pewnością przebiegnie znacznie łagtwiej. Czasem jednak stajemy przed poważnym wyzwaniem. Kiedy w naszym domu pojawia się starsze zwierzę, które nie posiadło takiej umiejętności, musimy wytężyć wszystkie siły, by nauczyć kota załatwiania swoich potrzeb w odpowiednim miejscu. Jak nauczyć dorosłego kota korzystać z kuwety? Podpowiadamy kilka sprawdzonych w praktyce rozwiązań.

Jak nauczyć dorosłego kota korzystania z kuwety?

O ile nauczyć małego kota korzystać z kuwety jest stosunkowo łatwo, o tyle dorosłe zwierzę stanowi już poważne wyzwanie. Dlatego też warto przyłożyć się do realizacji zadania, gdyż bez naszego zaangażowania kot z pewnością nie zaakceptuje kuwety jako miejsca załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Jak uczynić kuwetę miejscem załatwiania potrzeb dla dorosłego zwierzaka?

jak nauczyc kota korzystac z kuwety

Wybierz odpowiednią kuwetę

Kuweta kota powinna spełniać pewne wymagania, by była ona dla zwierzaka komfortowa. Jaką kuwetę wybrać? Na początku z pewnością lepiej sprawdzi się otwarta kuweta. Kuweta powinna mieć również niskie krawędzie, by kot zaczął do niej swobodnie wchodzić. Decydując się na zakup takiego produktu należy pamiętać, aby wybrać kuwetę otwartą, ale również dokładnie przeanalizować jej wielkość. Kot musi mieć możliwość swobodnego odwrócenia się, choć nie powinna ona być również zbyt duża. Oczywiście praktyczniejszym rozwiązaniem są kuwety zamknięte, ale na początku warto postawić na otwartą, by kot zaczął załatwiać do niej swoje potrzeby.

jak nauczyć dorosłego kota korzystać z kuwety

Dobierz właściwy żwirek

Na początku do kuwety dorosłego kota warto wsypać żwirek, który przypomina piasek, znajdujący się na zewnątrz budynku. Dobrym rozwiązaniem może być również żwirek ekologiczny. Taki żwirek zbrylający jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem u dorosłego kota, gdyż niektóre maluchy mogą jeszcze zjadać go w ramach zabawy. Rodzaj żwirku to komfort nie tylko dla zwierzęcia, ale również i dla domowników. Jeśli nie stosujemy kuwety zakrytej, warto zadbać o higieniczną stronę, stosując odpowiednie żwirki zamiast np. gazet, wydzielających nieprzyjemną woń.

jak nauczyć kota robić do kuwety

Ustaw kuwetę w odpowiednim miejscu

Aby nauczyć kociaka korzystania z kuwety, należy ustawić ją w odpowiednim miejscu. Koty instynktownie wyczuwają zagrożenie i z pewnością nie będą chciały załatwiać swoich potrzeb w miejscu, w którym nie czują się pewnie. Warto więc ustawić kuwetę nieco na uboczu. W przypadku kotów, również tych dorosłych, sprawdzi się spokojny, odosobniony punkt. Takie ustawienia kuwety to również udogodnienie dla domowników, którzy nie muszą potykać się o nią w salonie czy towarzyszyć kotu w trakcie załatwiania czynności fizjologicznych podczas posiłku w kuchni.

Zastosuj system nagród

Jak już wiadomo, duże znacznie ma miejsce ustawienia kuwety. Aby była ona atrakcyjna dla kota, kuweta musi mieć również odpowiedni rozmiar i wypełnienie. Jeśli dorosły kot ma nadal problem z korzystaniem z tego miejsca, warto wprowadzić system nagród. Taką nagrodą może być chociażby ulubiona przekąska czy chwila radosnej zabawy i pieszczot po załatwieniu potrzeb w kuwecie. Koty chętnie korzystają z kuwety, jeśli są odpowiednio nagradzane. Należy pamiętać jednak, aby nie dawać zwierzakowi jeść w kuwecie. Zarówno starsze koty, jak i małe kociaki powinny wiedzieć, że to miejsce kociej toalety, a nie spożywania posiłków.

jak nauczyć kota załatwiać się do kuwety

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety – najważniejsze zasady

Aby nauczyć kota używania kuwety, należy wkładać go do niej nawet kilkanaście razy dziennie. Czynność tą wykonujemy zwłaszcza wówczas, gdy zauważamy, że szuka on miejsca, by załatwić swoje potrzeby. Kuweta powinna znajdować się w ustronnym miejscu. Jeśli kot załatwi swoje potrzeby gdzie indziej, można je przenieść w higieniczny sposób, podpowiadając w ten sposób zwierzakowi, jaki jest sens używania kuwety. Aby nauczyć kota czystości, utrzymuj czystość w kuwecie. Większość kotów nie lubi brudu. Takie koty odmawiają korzystania z niehigienicznej kuwety. Pamiętaj również, aby ucząc dorosłego kota załatwiać się do kuwety, nigdy nie karać jego wpadek podniesionym głosem czy biciem.

Dlaczego kot załatwia potrzeby poza kuwetą?

Co zrobić w sytuacji, gdy zapewnimy kotu kuwetę, wypełnioną żwirkiem, a zwierzak pomimo to nie będzie chciał załatwiać do niej swoich potrzeb? Warto wówczas przeanalizować wspomniane wcześniej czynniki, sprzyjające nauce zasad higieny. Dorosły kot może mieć problem z kuwetą, gdy ta stoi w miejscu, w którym panuje ciągły ruch i hałas. Na początek warto zakupić dla kota otwartą kuwetę, do której łatwo będzie mu wejść. Dla dużego kota kuweta musi również być nieco większych rozmiarów. Aby nauczyć kota używania kuwety, należy także regularnie ją czyścić. Jeśli kot odmawia korzystania z kuwety, załatwiając potrzeby poza nią, być może warto przeanalizować również możliwość zaistnienia różnych chorób, związanych przede wszystkim układem moczowym zwierzaka.

jak nauczyć kotka korzystania z kuwety

Jak nauczyć kota wychodzącego korzystać z kuwety?

Pokaż kotu kuwetę i zacznij poruszać żwirkiem, by zwrócić jego uwagę. Ułatwi mu to naukę nowych umiejętności. Pamiętaj również o nagrodzeniu go pieszczotami lub ulubionym przysmakiem, jeśli spełni nasze oczekiwania i załatwi swoje potrzeby do kuwety.

Jak zmusić kota do korzystania z kuwety?

Nauka załatwiania potrzeb fizjologicznych do kuwety nie jest łatwa. Warto jednak obserwować dokładnie swojego zwierzaka i umieszczać go delikatnie w kuwecie po jedzeniu czy piciu, a także po przebudzeniu. Przenieś pupila do kuwety również wówczas, gdy zaczyna on drapać lub przykucać w kącie domu czy mieszkania.

jak szybko nauczyć kota korzystać z kuwety

Ile czasu zajmie nauczenie kota korzystania z kuwety?

Zdecydowanie łatwiej nauczyć korzystania z kuwety małego kotka. Obserwuje on swoją matkę, nabywając nowe zachowania. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, kot zaakceptuje kuwetę i zacznie z niej korzystać już po upływie 6 tygodni.

One thought on “Jak nauczyć dorosłego kota korzystać z kuwety? Szybki poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + siedem =