Jak samodzielnie zrobić olejek różany i jakie ma właściwości?

Jak samodzielnie zrobić olejek różany i jakie ma właściwości?

Olejek różany znany jest w naszym kraju już od lat. Z jego właściwości korzystamy zarówno wówczas, gdy chcemy zapewnić sobie wyjątkowe doznania aromatyczne, jak i wówczas, gdy poszukujemy remedium na wiele problemów skórnych. Co ciekawe, olejek z płatków róży możemy wykonać samodzielnie. Jak zrobić olejek różany w warunkach domowych? Przeczytaj nasz poradnik, w którym podpowiadamy, jak przygotować wyjątkowy olejek eteryczny krok po kroku.

Olejek różany – w czym tkwi jego sekret?

Olejek różany pozyskiwany jest z kwiatów róży, poddawanym procesowi destylacji. Olejek ma liczne właściwości zdrowotne, choć bywa on wykorzystywany również w aromaterapii. Używanie olejku różanego pozytywnie wpływa na nastrój, buduje wyjątkową atmosferę i przyczynia się do lepszego wyglądu naszej skóry. Na rynku dostępne są nie tylko perfumy, ale również kosmetyki, zawierające olejek różany w swoim składzie. Nic dziwnego, bo właściwości, jakie posiada olejek różany warto wykorzystać w codziennej pielęgnacji. To zdecydowanie jeden z najcenniejszych olejków, który warto posiadać w swoim domu. Najbardziej popularny jest bułgarski olejek różany, a różne pamiątki, związane z tym zapachem, kupić można na terenie całego kraju, o czym mieli z pewnością okazję przekonać się wszyscy turyści, wypoczywający w nadmorskich kurortach.

jak uzyskać olejek różany

Właściwości olejku różanego

Produkt ten ma wiele cennych właściwości. Olejek różany pachnie zniewalająco, lecz nie jest to główna przyczyna jego wykorzystania w medycynie naturalnej. Dla przykładu olejek różany działa uspokajająco, posiadając przy tym właściwości antyseptyczne. Jak pokazują badania, wykorzystanie olejku różanego pozwala również złagodzić różnego rodzaju stany zapalne, toczące się w naszym organizmie. Olejek ma właściwości, które pomagają łagodzić nudności oraz wspomagają osoby, cierpiące na uporczywe migreny. Użycie olejku różanego wpływa na nasze libido. Nic dziwnego, że jest on nazywany naturalnym afrodyzjakiem. Olejek różany łagodzi również różnego rodzaju dolegliwości, związane ze skórą. Zapewnia jej odpowiedni poziom nawilżenia, łagodzi podrażnienia i działa regenerująco na naskórek.

jak zrobić olejek różany z płatków róż

Zastosowanie olejku różanego

Olejek różany zawiera cały szereg substancji, które pozytywnie wpływają na nasz wygląd oraz funkcjonowanie naszego organizmu. Takie właściwości olejku różanego wykorzystuje się w różnego rodzaju kosmetykach, służących do pielęgnacji skóry twarzy. Olejek różany oczyszcza głęboko skórę oraz działa na nią łagodząco. Właściwości najcenniejszego olejku powodują również, że bywa on wykorzystywany w różnego rodzaju kosmetykach, służących przywracaniu skórze elastyczności i młodego, zdrowego wyglądu. Aromatyczny olejek sprawdzi się więc w pielęgnacji codziennej suchej, odwonionej oraz dojrzałej skóry. Jako składnik kosmetyków, olejek eteryczny redukuje widoczność zmarszczek oraz zmniejsza objawy zmęczenia. Oryginalny olejek różany stosowany jest również w aromaterapii w celu odprężenia i złagodzenia napięcia.

jak zrobić olejek różany

Jak zrobić olejek różany samodzielnie?

Olejek różany produkowany jest na masową skalę. Niemniej jednak można go również wykonać w warunkach domowych, choć na olejek różany domowej roboty trzeba nieco poczekać. Do zrobienia domowego olejku będziemy potrzebować odpowiednią ilość płatków róż oraz dowolnego oleju. Warto tutaj sięgnąć po najlepszej jakości olej rośliny, ewentualnie olejek migdałowy. Takim produktem należy zalać płatki róż. Aby proces otrzymywania olejku zakończył się sukcesem, należy również przygotować przeźroczysty słoik, który będzie służył do przechowywania różanego olejku w początkowym etapie. Taki słoik należy ustawić na parapecie okiennym tak, by padały na niego promienie słońca. Po upływie trzech tygodni, płatki róży należy odcedzić. Skoro wiemy już, jak zrobić olejek eteryczny warto również wspomnieć, że do jego produkcji należy wykorzystać naturalne płatki kwiatów, pozbawione chemicznych substancji i nawozów.

olejek rozany jak zrobic

Jak zrobić wodę różaną z płatków róży?

Wodę różaną wykonuje się z różanych płatków. W tym przypadku proces ten zachodzi jednak znacznie szybciej. 3-4 garście świeżych płatków zalewamy wodą destylowaną. Tak przygotowaną miksturę gotujemy ok. 10 minut, by otrzymać aromat olejku różanego, zamknięty w niewielkiej buteleczce. Przechowujemy ją w lodówce, by zachowała ona swoje właściwości. A właściwości, które ma woda różana, porównać można do różanego olejku eterycznego. Przede wszystkim warto nią smarować twarz, dekolt i szyję, by poprawić wygląd skóry. Woda różna sprawdzi się również świetnie podczas pielęgnacji włosów.

Gdzie kupić dobrej jakości olejek eteryczny różany?

Wiemy już jak przyrządzić olejek różany. Wiemy również, że na jego wykorzystanie trzeba będzie poczekać kilka tygodni. Jeśli jednak olejek różany rzeczywiście jest nam potrzebny w danej chwili, warto zastanowić się nad jego zakupem. Należy go jednak dokonać w pełni świadomie. Ilość płatków róż, potrzebna do wytworzenia 1 kg olejku różanego, przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Nic dziwnego, że na rynku pojawiają się mieszanki, bazujące tylko na oryginalnych olejkach. Chcąc zakupić aromatyczny olejek różany, korzystaj więc wyłącznie z ofert sprawdzonych sprzedawców lub przeczytaj o nich opinie na popularnych portalach.

olejek różany jak zrobić

Z czego robi się olejek różany?

Olejek eteryczny różany wykonuje się z niepryskanych kwiatów. Ich płatki destyluje się przy pomocy pary wodnej. Aby zrobić wodę różaną czy domowy olejek różany, należy wykorzystać ogromne ilości płatków.

Ile potrzeba płatków, aby wytworzyć 1 l olejku różanego?

Do produkcji olejku różanego zużywa się ogromne ilości płatków. Pojedyncze krople różanego olejku powstają z tysięcy płatków róż. Do przygotowania olejku różanego w ilości jednego litra, konieczne jest aż 3000 kg płatków. To właśnie z nich w procesie destylacji powstanie czysty olejek różany.

olejek z płatków róży jak zrobić

Jak się robi wodę różaną?

Olejek różany wytwarzany jest z tysięcy kilogramów płatków. Aby zrobić wodę różaną, potrzebujemy ich 3-4 garście. Takie płatki należy zalać wodą destylowaną i gotować ok. 10 minut. Po całkowitym wystygnięciu, odcedzamy płatki, uzyskując czystą wodę z kwiatów róży.

2 thoughts on “Jak samodzielnie zrobić olejek różany i jakie ma właściwości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 3 =