Jak własnoręcznie zrobić szopkę bożonarodzeniową z kartonu?

Jak własnoręcznie zrobić szopkę bożonarodzeniową z kartonu?

Szopka to nieodłączny element świąt bożonarodzeniowych. Większość z nas nie wyobraża sobie tego czasu bez tej wyjątkowej tradycji. Co ważne, możemy wykonać ją zupełnie sami. Przeczytaj nasz poradnik, jak zrobić szopkę z kartonu krok po kroku i spróbuj podjąć świąteczne wyzwanie.

Najprostsza szopka z kartonu – dlaczego warto wykonać ją samodzielnie?

Wykonanie szopki bożonarodzeniowej nie jest trudne. Wystarczy tylko nieco zaangażowania i umiejętności, a także podstawowe materiały, by wyczarować prawdziwe świąteczne cudo, które będzie cieszyć oczy w okresie rodzinnych spotkań. Szopki warto przygotowywać samodzielnie. Dlaczego jest to takie istotne? Bowiem do wykonania najprostszej szopki nie potrzebujesz drogich materiałów ani skomplikowanych narzędzi. Wystarczy naprawdę niewiele, by móc cieszyć się z fantastycznych efektów swojej pracy.

Co więcej, szopka wykonana własnymi rękami z pewnością będzie dla nas znacznie ważniejsza niż ta, która została zakupiona w sklepie, niezależnie od jej ceny. Przy pomocy rodziny wykonaj szopkę, która będzie towarzyszyła Wam w trakcie najważniejszych momentów tych świąt. To doskonały sposób ba wspólne spędzenie czasu, który przez wiele osób bywa określany mianem najbardziej rodzinnych świąt. Jeśli wykonacie szopkę bożonarodzeniową samodzielnie, będziecie mogli nie tylko czuć satysfakcję z podjętego wyzwania, ale również spędzić czas razem, bo przecież o to chodzi w wyjątkowej magii świątecznej.

jak zrobić stajenkę bożonarodzeniową

Jak zrobić szopkę bożonarodzeniową krok po kroku?

W podstawowej wersji szopka bożonarodzeniowa składa się z budynku, postaci umieszczonych wewnątrz oraz kilku zwierzątek. Na szopce warto również umieścić gwiazdę betlejemską, która na stałe wpisała się do świątecznej tradycji. Wykonując szopkę własnymi rękami, możemy jednak puścić wodzę fantazji, umieszczając w niej pastuszków, trzech króli czy tworząc fantazyjne otoczenie ubogiej stajenki. To, jak się będzie prezentowała szopka wykonana samodzielnie, zależy już tylko od naszej inwencji twórczej. My podpowiadamy, jak zrobić prostą szopkę własnymi siłami krok po kroku.

jak zrobić szopkę betlejemską

Przygotowujemy niezbędne materiały

Aby zrobić szopkę własnymi rękami, konieczne będzie przygotowanie odpowiednich materiałów. Istnieją szopki wykonane z drewna, zapałek czy innych ciekawych przedmiotów. My natomiast skupimy się na najprostszej z możliwości. Z czego zrobić szopkę, by była ona skromna, a zarazem efektowna? Oczywiście z kartonu! Przygotuj więc pudełko kartonowe oraz papier pakowy lub kolorowy papier. Konieczne będą również kredki i flamastry, nożyczki i klej na gorąco. Resztą ozdób zajmiemy się nieco później, więc lista niezbędnych narzędzi i materiałów pozostaje jeszcze otwarta.

jak zrobić szopkę na boże narodzenie

Tworzymy bożonarodzeniową szopkę

Aby poczuć wyjątkowy klimat Bożego Narodzenia, warto ustawić na stole własnoręcznie wykonaną szopkę. Szopka wykonana rękami domowników najlepiej sprawdzi się na wigilijnym stole i pod kolorową choinką. Wykonanie szopki bożonarodzeniowej zaczynamy od przygotowania odpowiedniego kartonu. Czasami szopki zlepiane są z kilku kawałków tektury. Warto jednak użyć gotowego pudełka, które będzie wyglądało estetyczniej. Na ścianach można nakleić wydrukowane z Internetu wzory belek lub też namalować je przy pomocy kredek. Dach można wykonać z kawałka kartonu lub też z białej kartki papieru, z naklejonym wzorem słomy. Fronty dachu szopki mogą stanowić pomalowane tekturki, imitujące drewno. Szopkę betlejemską należy ozdobić gwiazdą. Można ją wykonać z papieru lub też z zapałek, które warto pomalować farbami na żółty kolor. Udekoruj szopkę lampkami choinkowymi, a w jej wnętrzu umieść sianko. Teraz przyszedł czas na to by zrobić figurki.

Lepimy postacie do szopki

Postaci trzech króli, Świętą Rodzinę i pastuszków możemy wykonać z masy solnej. Aby ją zrobić, należy połączyć szklankę soli ze szklanką mąki. Do całości trzeba będzie wlać również ok. 0,5 szklanki wody, co będzie zależało od potrzeb. Czasami szopki przedstawiają wyłącznie nowonarodzonego Jezusa z Maryją i Józefem. Ilość masy solnej należy więc dostosować do naszych planów. Masa solna idealnie nadaje się do wykonywania różnych figurek. Wystarczy nieco kreatywności, by w naszej szopce pojawiły się również zwierzęta, jak osiołek, krowa czy konie. Figurki należy wykonać z należytą starannością, gdyż będą one stanowić swoiste serce naszej szopki. Jeśli nie chcemy wykorzystywać masy solnej, poszczególne osoby można wyciąć np. z pocztówek, których w okresie świąt Bożego Narodzenia z pewnością nie braknie.

jak zrobić szopkę z kartonu

Najlepsze otoczenie szopki

Wykonując szopkę własnymi rękami, można również pomyśleć o jej otoczeniu. Przyda się tutaj kolorowy papier, wata czy inne ozdoby, które przyjdą nam do głowy. Można pomalować farbą szopkę z zewnątrz tak, by jej wygląd imitował drewniane belki. Dookoła niej można również rozmieścić puchową watę, dzięki której uzyskamy efekt pokrywy śnieżnej. Ciekawy rozwiązaniem może być również przestrzenna rzeźba terenu, którą wykonuje się z kawałków tektury, sklejonych ze sobą przy pomocy kleju na gorąco. Szopkę betlejemską mogą otaczać również rośliny, wykonane z gałązek prawdziwych roślin. Kawałki papieru kolorowego w kolorze brązowym mogą udawać ziemię, prześwitującą przez warstwę śniegu.

szopka betlejemska z kartonu

Z czego można zrobić szopkę bożonarodzeniową?

Wykonać szopkę można z wielu materiałów. Wystarczy tylko spora dawka kreatywności i nieco umiejętności, by wykonać zaskakującą szopkę bożonarodzeniową. Dużą popularnością cieszą się szopki drewniane, choć nie ustępują im również szopki wykonane z zapałek. Natomiast z kartonu wykonamy szopkę, która z pewnością rzuci się wszystkim w oczy.

Jak samemu zrobić figurki do szopki?

Własnoręcznie wykonana szopka z pewnością będzie źródłem radości i satysfakcji. Co ważne, można również wykonać do niej figurki. Sprawdzi się tutaj doskonale masa solna, z której można wyczarować wyjątkowe postacie, by następnie pomalować je farbkami na odpowiednie kolory.

szopka bożonarodzeniowa zrób to sam

Ile kosztuje szopka bożonarodzeniowa?

Duża szopka, osiągająca rozmiary nawet 1,5 m, to wydatek kilku tysięcy złotych. Za taką potężną szopkę możemy zapłacić nawet 35 tysięcy!

One thought on “Jak własnoręcznie zrobić szopkę bożonarodzeniową z kartonu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 9 =