Jak walczyć z różnymi rodzajami alg?

Jak walczyć z różnymi rodzajami alg?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Glony w basenie mogą być uciążliwym problemem, ale z odpowiednimi metodami można je skutecznie usunąć. Odpowiednia chemia basenowa, dobra cyrkulacja wody oraz regularne odkurzanie i czyszczenie są kluczowe dla zapobiegania rozwojowi glonów. W tym wpisie omówimy różne rodzaje glonów, które mogą pojawić się w basenie oraz skuteczne metody usuwania ich.

Glony zielone

Przyczyny i rozwój

Glony zielone rozwijają się, gdy woda basenowa jest nieodpowiednio zrównoważona, a poziom chloru jest zbyt niski. Mogą się rozmnażać szybko i sprawiają, że woda wydaje się mętna i zielona. Czynniki takie jak brak dezynfekcji, nieodpowiednia równowaga pH lub niska cyrkulacja wody mogą przyczynić się do rozwoju glonów zielonych.

Usuwanie

Aby pozbyć się glonów zielonych, podwyższa się poziom chloru w basenie i utrzymuj go na właściwym poziomie. Pamiętaj, że czasami konieczne może być zastosowanie dodatkowych ilości chloru tzw. chlor szok i środków algicydowych. Przeprowadź także odkurzanie i czyszczenie basenu, aby usunąć martwe glony. Warto również sprawdzić filtr basenowy i w razie potrzeby oczyścić go z zalegających glonów. Wybierz odpowiednią chemię basenową: https://www.bassau.pl/pl/chemia-basenowa/walka-z-glonami.

Glony żółte

Przyczyny i rozwój

Glony żółte często rozwijają się w ciepłej i słonej wodzie. Są mniej inwazyjne niż glony zielone, ale mogą być trudne do usunięcia. Zwykle rozwijają się na ścianach i dnie basenu oraz w trudno dostępnych miejscach.

Usuwanie

Stosuj specjalne środki chemiczne przeznaczone do zwalczania glonów żółtych, które są dostępne w sklepach dla basenów. Przeprowadź szczegółowe odkurzanie basenu, starając się usunąć jak najwięcej glonów zalegających na ścianach i dnie. Ważne jest również monitorowanie poziomu chemii basenowej i utrzymanie jej w odpowiednich wartościach.

Glony czarne

Przyczyny i rozwój

Glony czarne często rozwijają się w miejscach o niskiej cyrkulacji powietrza i mniejszej ilości światła, takich jak kąty basenu lub w pobliżu urządzeń. Są bardziej trudne do usunięcia niż inne rodzaje glonów. Często mają korzenie, które wbijają się w powierzchnię basenu, co utrudnia ich całkowite usunięcie.

Usuwanie

Usuwanie glonów czarnych może wymagać większego wysiłku. Przeprowadź szczegółowe czyszczenie i szczotkowanie dotkniętych obszarów, starając się usunąć korzenie glonów. Stosuj odpowiednie środki chemiczne przeznaczone do zwalczania glonów czarnych. Ważne jest również utrzymanie cyrkulacji wody w tych obszarach, aby utrudnić rozwój glonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + 13 =