Zanieczyszczenie plastikiem. Zobacz, jak można je zmniejszyć!
Zanieczyszczenie plastikiem to problem, z którym zmagają się nie tylko poszczególne kraje, ale cały świat. Ponadto, dostrzega go każdy z nas. Śmieci z plastiku pływają w morzach i oceanach, towarzyszą nam podczas spacerów po lesie i… przy posiłku, do którego tworzywo sztuczne trafia wraz z organizmami morskimi. Jak zmniejszyć ilość odpadów z plastiku? Sposób jest prosty! Należy zrezygnować z kupowania wody w butelkach PET i zastąpić je wodą filtrowaną.
Plastikowa butelka PET rozkłada się w środowisku naturalnym kilkaset lat. Czas rozkładu plastiku to nawet do tysiąca lat. Kupowanie wody w jednorazowych butelkach PET powinno być więc sporadyczne. Zwłaszcza, że woda z kranu ma dobrą jakość i również – podobnie jak woda butelkowana – zawiera pierwiastki i minerały!
Zanieczyszczenie plastikiem można zmniejszyć
Plastik stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Produkowane są z niego części samochodów, samolotów, zabawki dla dzieci, a także opakowania żywności i naczynia domowego użytku. Z tworzywa sztucznego wykonane są także m.in. meble ogrodowe oraz ekrany przeciwhałasowe, ramy okienne z PVC i płyty termoizolacyjne. Z plastiku produkuje się także sprzęt turystyczny np. w postaci wypełnień izolacyjnych stosowanych w śpiworach czy odzieży zimowej. Znajduje też zastosowanie przy produkcji ogrodzeń czy słupków drogowych. Niestety, na szeroką skalę wykorzystywany jest także do produkcji… opakowań jednokrotnego użytku. To oznacza, że choć rozkłada się kilkaset lat korzystamy z niego właściwie przez chwilę – nieraz kilka minut, czasem kilka godzin lub dni.
O ile trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez niektórych elementów z tworzywa sztucznego, o tyle zrezygnowanie z przedmiotów jednorazowych jest dużo prostsze. Istnieją alternatywy w postaci bawełnianych toreb wielorazowego użytku, patyczków do uszu wykonanych z papieru czy ekologicznych słomek do picia. Można także skutecznie pozbyć się butelek plastikowych zastępując je wodą filtrowaną.
Filtry do wody – w trosce o ekologię i środowisko naturalne
Na rynku dostępny jest szeroki wybór filtrów do wody. Jednorazową butelkę PET świetnie zastępuje butelka filtrująca. Wykonana jest z tworzywa bezpiecznego dla zdrowia i może służyć wiele lat. W przeciwieństwie do butelek PET, które pod wpływem wysokiej temperatury mogą wydzielać szkodliwe substancje butelka filtrująca pozbawiona jest bisfenolu A (BPA). Możemy wybrać jej pojemność (np. 0,5 lub 0,7 litra) oraz kolor – np. jagodowy, wrzosowy, bursztynowy czy cytrynowy. Butelkę z filtrem możemy napełniać w pracy, na siłowni i na wycieczce. Dzięki niej nie tylko oszczędzamy środowisko naturalne, ale także pieniądze. Więcej informacji o butelkach filtrujących i innych rodzajach filtrów do wody znajdziesz na blogu.
Innym rodzajem filtra jest filtr przepływowy podzlewozmywakowy. Montuje się go pod zlewem kuchennym dzięki czemu mamy nie tylko łatwy dostęp do wody filtrowanej z kranu, ale także możemy myć nią owoce, warzywa, a także zmywać naczynia. Jeśli nie za każdym razem chcemy korzystać z wody filtrowanej – możemy zamontować baterię trójdrożną. Wówczas decydujemy jakiego rodzaju wody potrzebujemy – zwykłej wodociągowej czy filtrowanej – i taką właśnie odkręcamy.
Do filtrowania wody służą także popularne dzbanki filtrujące, które na przestrzeni lat znacząco ewoluowały. Obecnie możemy kupić dzbanek szklany, o mniejszej lub większej pojemności niemal w każdym kolorze.