Jak urządzić małe mieszkanie – praktyczne porady
Masz małe mieszkanie i nie wiesz jak je urządzić? Sprawdź nasze porady i nie popełnij błędów przy aranżacji pomieszczeń.
Po pierwsze projekt
Małe mieszkanie bywa problematyczne w aranżacji. Często spędza sen z powiek przyszłym lokatorom, ponieważ mają oni świadomość, że aby uniknąć kosztownych błędów, muszą dokładnie przemyśleć kolejne kroki w wykończeniu małego mieszkania. Warto na początek zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy i czego oczekujemy od danej przestrzeni – jakie ma spełniać funkcje, ilu osobom ma służyć. Jeśli nie masz wyobraźni albo po prostu nie jesteś stworzony do samodzielnego wykańczania wnętrz, poproś o pomoc architekta. Osoba taka jak projektant wnętrz nie tylko rozplanuje układ pomieszczeń i pomoże zaplanować ustawienie mebli, ale często oferuje też usługi pomocy w doborze materiałów czy dodatków. Usługi projektanta wnętrz mogą więc być kompleksowe, a przede wszystkim praktyczne i przydatne.
Urządzanie małego mieszkania – tipy
Jeśli urządzasz małe mieszkanie, musisz zrezygnować z niektórych elementów czy wręcz luksusów. Chcąc uzyskać zadowalający efekt kieruj się poniższymi zasadami:
- stawiaj na jasne kolory
- szukaj praktycznych rozwiązań
- zrezygnuj z dużych i przytłaczających dekoracji.
Jasne kolory w mieszkaniu
Jasna kolorystyka, zarówno ścian, podłóg, jak i mebli sprawi, że będzie ono wyglądać na większe, jaśniejsze i przestronniejsze. Takie rozwiązanie jest też modne – w ostatnim czasie uznaniem cieszą się ściany w kolorze białym, beżowym, szarym czy w pastelowych jasnych kolorach. Jeśli dobierzesz do tego jasne deski, panele lub kafle, efekt murowany.
Praktyczne rozwiązania
W małym mieszkaniu raczej nie postawisz wielkiej narożnej kanapy czy rozbudowanego kredensu. Musisz więc iść w „meblowy minimalizm” i zamiast rogówki, wybrać mniejszą kanapę. Dobrze jednak jeśli będzie to kanapa wygodna, rozkładana – gdybyś chciał przyjąć pod swój dach gości na noc – i najlepiej z dodatkowym pojemnikiem na pościel – na małej przestrzeni każde miejsce do przechowania jest na wagę złota.
Zamiast stylizowanych i zdobionych kredensów czy szafek, lepiej wybierz regał z półkami, który zapełni całą ścianę – wówczas zyskasz sporo miejsca na książki, płyty czy roślinki doniczkowe. Sprawdzą się też meble ze skrytkami, które są praktyczne i przydatne.
Subtelne dekoracje
Duże motywy kwiatowe czy pstrokate tapety na ścianie to zdecydowanie nie jest najlepszy wybór do niewielkiego mieszkania. W ten sposób tylko przytłoczysz to miejsce. Zamiast tego warto wybrać tafle szkła czy lustra, które mają jednocześnie walor estetyczny, ale i powiększają optycznie pomieszczenie. Duże znaczenie mają dekoracje okienne – niech będą to zwiewne firanki lub jasne rolety zamiast plisowanych zasłon i ciężko opadających do podłogi firan.
Sypialnia i biuro w 1 pomieszczeniu
Bardzo często, szczególnie w czasach pracy zdalnej, sypialnie służą nam także jako tymczasowe dzienne biura. Wstawiamy więc do nich nie tylko łóżko, szafki nocne, komodę lub szafę, ale także biurko, krzesło, a to daje wrażenie przytłoczenia i zabiera przestrzeń. Z tego powodu warto rozważyć nowoczesne półkotapczany – meble, które za dnia wyglądają jak meblościanka z biurkiem, a w których ukryty jest opuszczany na noc materac do spania.
Aranżacja małej przestrzeni nie jest więc łatwa, ale może być przyjemna. Szczególnie jeśli pomoże nam ktoś doświadczony, jak np. projektant wnętrz z Korilla Studio.